۱۳۹۵ اردیبهشت ۱۴, سه‌شنبه

کمیسیون آزادی ادیان وزارت خارجه آمریکا گزارش داد: ایران وضعیت نامناسبی دارد

وزارت خارجه آمریکا فهرستی از کشورهایی را تهیه می‌کند که در مورد آزادی ادیان و مذاهب در آن «نگرانی‌های ویژه» یا «جدی» وجود دارند. جمهوری اسلامی ایران از سال ۱۹۹۹ میلادی، یعنی چهارده سال پیش در این فهرست جای گرفته است و طی این سال‌ها، مواردی که به گفته وزارت خارجه آمریکا، نگرانی‌های جدی به دنبال دارند، از نزدیک در آن دنبال شده است.
بر اساس گزارش امسال کمیسیون بین المللی "آزادی مذهبی" ایالات متحده که روز دوشنبه 2 می 2016 منتشر شده است، وضعیت آزادی مذهبی در ایران در طی سال گذشته به ویژه برای اقلیت های مذهبی، مانند بهاییان، مسلمانان مسیحی شده و سنی ها وخیم تر شده و همچنین شیعیان و مسلمانان صوفی مخالف رژیم نیز مورد تهدید، بازداشت و حبس قرار گرفته اند.
در این گزارش تصریح شده است که از زمان روی کار آمدن حسن روحانی به عنوان رییس جمهور ایران پس از انتخابات سال 2013، تعداد زندانیان اقلیت های مذهبی که به دلیل اعتقاداتشان حبس شده اند، افزایش یافته است و حکومت همچنان به نقض فاحش سیستماتیک و پیوسته آزادی مذهبی شهروندان ایران ادامه می دهد که شامل بازداشت های طولانی مدت، شکنجه و اعدام می باشد که این مجازات ها اساسا و تماما به دلیل مذهب فرد متهم می باشد. با توجه به این که دولت آمریکا از سال 1999 حکومت ایران را بر اساس پیمان بین المللی آزادی مذهبی، به عنوان "کشوری با وضعیت نگران کننده وخیم" شناخته است و این وضعیت تا این زمان همچنان ادامه دارد، بنابراین این کمیسیون بر پایه یافته های گزارش منتشر شده، پیشنهاد می کند که این وضعیت همچنان تمدید گردد.

در بخش بررسی شرایط آزادی مذهبی مسلمانان در سال 2015، کمیسیون اعلام کرده است که طی چند سال گذشته، حکومت ایران مجازات های سنگین حبس بر علیه آزادیخواهان جامعه مذهبی شیعه وضع کرده است. بسیاری از این آزادیخواهان به دلیل انتقاد از جمهوری اسلامی و نشر مطالبی که انحراف از استانداردهای اسلامی حاکم تلقی شده است، با اتهام "توهین به اسلام" روبرو شده اند. کمیسیون در این میان به سرشناس ترین چهره شیعه زندانی، آیت الله سید حسین کاظمینی بروجردی اشاره کرده است که اکنون دوران محکومیت 11 ساله خود را می گذراند و حکومت او را از انجام فعالیت های مذهبی محروم کرده و خانه و اموال او را مصادره کرده است. همچنین در این گزارش اشاره شده که این زندانی در زندان تحت شکنجه های جسمی و روانی بوده است.
کمیسیون در پایان پیشنهادهایی ارائه داده که به شرح زیر می باشد:
گنجاندن موضوع نقض آزادی مذهب و عقیده و حقوق بشر به عنوان بخشی از مذاکرات گروه پنج به علاوه یک با ایران و وارد کردن فشار همراه با تحریم های هدفمند بر علیه رژیم
ادامه گفتگوی بی پرده در بالاترین سطح با مقامات حکومت ایران در مورد نقض شدید آزادی مذهبی و آزادی زندانیان عقیدتی و ملزم کردن آنها به پاسخگویی به خواسته های جامعه جهانی 
معرفی عوامل و مقامات رژیم به عنوان مسئول نقض گسترده آزادی مذهبی توام با مصادره دارایی های شخصی آنها و ممانعت از ورود آنها به ایالات متحده
فراخواندن ایران به همکاری کامل با گزارشگران ویژه سازمان ملل متحد در امور حقوق بشر ایران و نیز امور مربوط به آزادی مذهب و عقیده شامل اجازه به این گزارشگران برای بازدید از ایران و نیز ادامه حمایت دولت آمریکا و جامعه جهانی از قطعنامه سازمان ملل متحد در محکومیت ایران برای نقض حقوق بشر و آزادی عقیده و مذهبهیچ نظری موجود نیست: