۱۳۹۰ مرداد ۲۷, پنجشنبه

یادواره نهمین سالگرد شهادت آیت الله سید محمد علی کاظمینی بروجردی

علامه آیت الله سید محمد علی کاظمینی بروجردی، از علمای سرشناس زمان شاه فقید و از مخالفین تداخل دین در حکومت بود. عدم همكاري این روحانی دور اندیش با روحانیون انقلابی و مخالفت علنی ایشان با تشکیل حکومت اسلامی توسط آقای خمینی، باعث شد تا بعد از پيروزي انقلاب، پرونده سازيهاي زيادي بر عليه وی انجام شود و ایشان به عنوان روحاني معاند، تحت آزار حكومت قرار گيرد و به خانه نشيني تحميلي تن دهد. 

از ايشان بارها نقل شده است: "طی دهه چهارم عمر و سالهای پس از آن در جريان سنگ‌اندازيهاي بنیانگذار انقلاب عليه اسلام اصيل قرار گرفتم و شاهد نگرانيهاي بزرگانی چون آيت الله طباطبائي بروجردي، آيت الله نجفي عراقي، آیت الله شریعتمداری و آيت الله صدر از انحرافات خطرناك و بدعتهاي دين‌سوز آقاي خميني بوده‌ام و از خدا مي‌خواهم قبل از اتمام عمرم، شرايطي فراهم آيد كه اين اسرار را برای ملتي كه تحت خشونت و استبداد دینی، از دین و معنویت رويگردان شده‌اند، بازگو كنم."
این عالم مخالف ولایت فقیه در سحرگاه 27 مرداد 1381، در بیمارستان مدائن تهران به دست عوامل وزارت اطلاعات به شهادت رسید. پیکر مطهر ایشان بطور مخفیانه در مسجد نور که نزدیک به نیم قرن امامت آنرا را بر عهده داشت دفن گردید.
وزارت اطلاعات و دادگاه ویژه روحانیت از انجام هرگونه تحقیقی پیرامون قتل این مرجع دینی و تشییع جنازه ایشان ممانعت بعمل آوردند و حتی اجازه درج خبر فوت این روحانی مردمی در رسانه ها را ندادند! تا اینکه در سال 1385، عوامل وزارت اطلاعات با استناد به فتوای 8 مرجع حکومتی از جمله مکارم شیرازی، مصباح یزدی و نوری همدانی، مقبره این پیشوای دینی را بطور کامل تخریب و مدعی شدند که پیکرش را نیز از قبر درآورده و به آتش کشیده اند! همچنین نام مسجد نور را عوض کرده و آن مکان مقدس را که طی ده ها سال به عنوان پایگاه تبلیغ برای اسلام غیر سیاسی شناخته می شد، تبدیل به مقر بسیج و گروه های فشار و سرکوب نمودند.
گفتنی ست هم اکنون فرزند ایشان آقای سید حسین کاظمینی بروجردی بدلیل مخالفت علنی با دخالت نهاد دین در دولت و طرح قرائتی صلح طلبانه از دین ، در شرایط بسیار نگران کننده ای در زندان اوین، پنجمین سال از دوران محکومیت یازده ساله اش را سپری می کند .

هیچ نظری موجود نیست: